Reklama

Reklama

Wielka Sobota w Kutnie. Trwa święcenie pokarmów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 16 kwi 2022 11:31
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tradycji stało się zadość. Dziś, w Wielką Sobotę, będącą dniem oczekiwania na nadejście Chrystusa, wierni wybierają się do kościoła, aby poświęcić wielkanocne pokarmy, które jutro znajdą się na świątecznym stole. Nie inaczej jest w kutnowskich świątyniach.

Reklama

Mury kościoła pw. św. Jana Chrzciciela od samego rana wypełniły się mieszkańcami niosącymi wielkanocne święconki. Kolorowe pisanki, czekoladowe zające i wymyślne dekoracje - tak wyglądały świąteczne koszyczki. Do świątyń nieśli je wszyscy - rodziny z dziećmi, młodzież i osoby starsze. Wielu wiernych po poświęceniu pokarmów zatrzymywało się także na modlitwę przy grobie Jezusa.

Pokarmy, które wkładamy do święconki mają swoją określoną symbolikę – jajka to symbol nowego życia, chleb to ciało Chrystusa, baranek symbolizuje zmartwychwstanie,  chrzan to siła fizyczna, wędlina to dostatek, sól symbolizuje oczyszczenie, a ciasto doskonałość. Każda święconka zawsze jest przystrojona.

Tradycja święcenia pokarmów, według źródeł historycznych, sięga XIV w. Początkowo święcenie odbywało się w dworach szlacheckich i bogatych domostwach, aby kapłan mógł pobłogosławić wszystko, co znajdzie się na wielkanocnej wieczerzy. 

Stopniowo od tego odchodzono i dziś święcenie pokarmów odbywa się w każdej parafii. Dawniej zwyczaj nakazywał, aby trzymając święconkę obejść domostwo trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 

Miało to wypędzić z gospodarstwa złe moce. Piękna tradycja święcenia pokarmów jest symbolem radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych a także ma ścisły związek z chrześcijańską wiarą w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. 

W tradycji słowiańskiej jest też świadectwem szczęścia z życia, które odradza się wraz z nadejście wiosennych dni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy