W kościołach prawosławnych rano celebrowane są Godziny Królewskie, podczas których czytana jest Ewangelia Męki (bez opisu Ostatniej Wieczerzy).
Wieczorem odprawiana jest Wielka Wieczernia Wielkiej Soboty. Na początku czytane są proroctwa, i kompozycja składająca się z opowiadania różnych Ewangelistów. Następnie na pamiątkę zniesienia Jezusa z krzyża wynosi się całun , czyli wyhaftowany lub wypisany na ikonie wizerunek ciała Chrystusa złożonego do grobu. Wierni adorują ten wizerunek aż do początku nabożeństwa paschalnego: często przed prawosławnymi świątyniami ustawiają się tego dnia ogromne kolejki.
Wielki Piątek obchodzony jest również jako święto przez Kościoły i Wspólnoty Protestanckie. Wierni niektórych Kościołów protestanckich działających w Polsce na mocy obustronnych porozumień i ustaw z Państwem mają w czasie Wielkiego Piątku dzień wolny od pracy, jako że jest to szczególny dzień modlitwy i skupienia, ale bez zbytniego akcentowania żałoby. Tak w tradycyjnych jak i w ewangelicznych Kościołach wyrastających z nurtu Reformacji w tym dniu odbywają się uroczyste nabożeństwa, podczas których śpiewane są pieśni, czytane są fragmenty z Pisma Świętego i wspominana jest męczeńska śmierć Chrystusa na krzyżu.
Dla największego Kościoła protestanckiego w Polsce, Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego),Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej. Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna, po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia ("Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił"), milkną dzwony, a krzyż ołtarzowy zasłonięty jest kirem. W tych regionach kraju, w których duchowni noszą tzw. albę śląską (komża), w Wielki Piątek na znak żałoby używana jest tylko czarna toga z białymi befkami. Dla luteranów Wielki Piątek jest kwintesencją tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża , która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.
Źródło: wikipedia.pl