reklama

Wielki Piątek - dzień skupienia i powagi

Opublikowano:
Autor:

Wielki Piątek - dzień skupienia i powagi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDzisiaj Wielki Piątek, święto obchodzone przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę męki i śmierci Jezusa.W kościele rzymskokatolickim, Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby: dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Wiernych tego dnia obowiązuje post ścisły - jakościowy i ilościowy. W Wielkim Tygodniu, a przede wszystkim w Wielki Piątek, w sanktuariach zwanych kalwariami i w niektórych przyklasztornych kościołach odbywają się widowiska pasyjne. Po południu w bocznych nawach wszystkich świątyń odsłaniane są Groby Chrystusa. Obyczaj ten ma już w Polsce kilka wieków tradycji, a Groby Pańskie urządzane są z wielkim staraniem i troską o ich jak najpiękniejszy wystrój.W przygotowaniach Grobów czynny udział biorą parafianie. Zwyczaj pobożnego ich odwiedzania, zwany potocznie chodzeniem na Groby związał się trwale z polską tradycją wielkanocną. Z polską tradycją świąteczną – wielkanocną – związany jest także obyczaj straży grobowych. Co roku zaciągają się do nich ochotniczo strażacy, żołnierze i przedstawiciele różnych organizacji.

W kościołach prawosławnych rano celebrowane są Godziny Królewskie, podczas których czytana jest Ewangelia Męki (bez opisu Ostatniej Wieczerzy).

Wieczorem odprawiana jest Wielka Wieczernia Wielkiej Soboty. Na początku czytane są proroctwa, i kompozycja składająca się z opowiadania różnych Ewangelistów. Następnie na pamiątkę zniesienia Jezusa z krzyża wynosi się całun , czyli wyhaftowany lub wypisany na ikonie wizerunek ciała Chrystusa złożonego do grobu. Wierni adorują ten wizerunek aż do początku nabożeństwa paschalnego: często przed prawosławnymi świątyniami ustawiają się tego dnia ogromne kolejki.

Wielki Piątek obchodzony jest również jako święto przez Kościoły i Wspólnoty Protestanckie. Wierni niektórych Kościołów protestanckich działających w Polsce na mocy obustronnych porozumień i ustaw z Państwem mają w czasie Wielkiego Piątku dzień wolny od pracy, jako że jest to szczególny dzień modlitwy i skupienia, ale bez zbytniego akcentowania żałoby. Tak w tradycyjnych jak i w ewangelicznych Kościołach wyrastających z nurtu Reformacji w tym dniu odbywają się uroczyste nabożeństwa, podczas których śpiewane są pieśni, czytane są fragmenty z Pisma Świętego i wspominana jest męczeńska śmierć Chrystusa na krzyżu.

Dla największego Kościoła protestanckiego w Polsce, Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego),Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej. Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna, po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia ("Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił"), milkną dzwony, a krzyż ołtarzowy zasłonięty jest kirem. W tych regionach kraju, w których duchowni noszą tzw. albę śląską (komża), w Wielki Piątek na znak żałoby używana jest tylko czarna toga z białymi befkami. Dla luteranów Wielki Piątek jest kwintesencją tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża , która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.

Źródło: wikipedia.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE