Reklama

Wybory 2019: Jak oddać głos na karcie wyborczej?

Opublikowano:
Autor:

Wybory 2019: Jak oddać głos na karcie wyborczej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jeśli ktokolwiek jeszcze nie wie, już w tę niedzielę, 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą pracować przez kolejne cztery lata. Jak oddać ważny głos i jak będą wyglądać karty do głosowania? Wyjaśnia to Państwowa Komisja Wyborcza.

W naszym poradniku wyborczym podajemy pełne listy kandydatów [TUTAJ], spis lokali wyborczych w całym powiecie [TUTAJ], przedstawiamy sposób liczenia głosów [TUTAJ] oraz przybliżamy zasady ciszy wyborczej i kary za jej łamanie [TUTAJ].


Co trzeba mieć ze sobą w czasie głosowania?

W lokalu wyborczym każdy wyborca zostanie poproszony o dokument ze zdjęciem - np. dowód osobisty lub paszport. Jeśli jesteś obecny w spisie wyborców, otrzymasz dwie karty do głosowania - jedną z kandydatami do Sejmu, drugą do Senatu. Następnie odbiór kart należy obowiązkowo potwierdzić podpisem, obok swojego nazwiska umieszczonego w spisie wyborców.

Wybory do Sejmu - jak wygląda karta do głosowania?

W wyborach, które odbędą się 13 października 2019, karta za pomocą której zagłosujemy na wybranego kandydata do Sejmu, będzie wyglądać następująco.

Każda karta musi być we wskazanym poniżej miejscu ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej.

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy komitetów wyborczych z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą umieszczone na szarym tle.

Każda z list będzie mieć podany w tytule numer i nazwę, bądź też skrót nazwy komitetu wyborczego. Może się tam znajdować również znak graficzny komitetu.

Jak zagłosować? Wyborca musi znaleźć listę kandydatów, na którą chce oddać głos. Następnie należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata, wyłącznie na jednej, wybranej liście. Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Jeżeli znak "X" zostanie postawiony na więcej niż jednej liście kandydatów lub nie postawi się go wcale, taki głos będzie nieważny.

Wybory do Senatu - jak wyglądają karta do głosowania?

W wyborach, które odbędą się 13 października karta za pomocą której zagłosujemy na wybranego kandydata do Senatu, będzie wyglądać następująco.

Karta - podobnie jak w przypadku karty z kandydatami do Sejmu - musi być ostemplowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej.

Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą umieszczone na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora znajdzie się nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego (w miejscu wskazanym na zdjęciu poniżej). Obok może się znaleźć również znak graficzny komitetu.

Wyborca musi odnaleźć kandydata na którego chce zagłosować, a następnie postawić znak "X" w kratce, wyłącznie przy nazwisku tego kandydata. Jeżeli znak "X" zostanie postawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata, albo nie postawi się go wcale, taki głos będzie nieważny.

Jak głosować?

Informacje na temat tego, w jaki sposób oddać głos, znajdziesz na dole kart do głosowania. W razie dalszych wątpliwości jak poprawnie zagłosować, zapytaj o to obecnych na miejscu członków Obwodowej Komisji Wyborczej.


Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała również film, w którym zawarta została instrukcja na temat tego, jak poprawnie zagłosować w wyborach. Prezentujemy go poniżej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE