Reklama

„Zadbamy o opuszczone groby!”. Akcja harcerzy i zuchów w szkole w Szewcach Nadolnych

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 30 października w Szkole Podstawowej w Szewcach Nadolnych miała finał akcja związana z Świętem Wszystkich Świętych. „Mamy nadzieję, że inni wezmą z nas przykład” – powiedziała Anna Zawiślak – opiekun harcerzy z zastępu „Kwiaty polne”.„Ciszą cmentarną ukołysani, // z dala od życia i znoju, // dobiwszy wreszcie cichej przystani, //odpoczywają w pokoju”. Tymi słowami uczniowie klasy V przygotowani przez katechetkę Monikę Sobolewską rozpoczęli nastrojowy, pełen zadumy apel poświecony tym, którzy odeszli. Dzieci zapoznały wszystkich zebranych z kultem zmarłych w innych krajach. Przypomniały również o staropolskich obyczajach. Prezentacja multimedialna pomogła zagłębić się w przemyślenie, nostalgię i ciszę.

Słowa wiersza „Światła cmentarza rozjaśniły, // że aż łuna bije w dali, // lecz i takie są mogiły, // gdzie nikt lampki nie zapali" stały się potwierdzeniem akcji prowadzonej już drugi raz przez harcerzy wśród SP uczniów. Zachęcali oni, by przed świętami dzieci posprzątały nie tylko groby swych bliskich, ale i te, o które nikt już nie dba.

Po wykonaniu tego zadania należało wpisać się na listę znajdującą się na szkolnym korytarzu. Okazało się, że osób tych było bardzo dużo. Dla każdego opiekun harcerzy - p. Anna Zawiślak przygotowała słodki upominek. Zuchy natomiast przeprowadziły zbiórkę zniczy na opuszczone groby. Wybrane dzieci otrzymały je i w dniu Wszystkich Świętych zapalą je na opuszczonych grobach na cmentarzu w Łękach Kościelnych, Orłowie i Bedlnie.

Po części artystycznej pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze i na cmentarzu poprowadziła p. Anna Kaczor. Przypomniała dzieciom przypisy drogowe, pokazała, w co powinien być wyposażony strój pieszego.

Pani dyrektor Joanna Jankowska podkreśliła, że Święto Wszystkich Świętych to okres zadumy i nostalgii, dlatego należy te święta spędzić godnie, prezentując właściwą postawę i zachowując ciszę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE