[ZDJĘCIA] Szlakiem kościołów drewnianych powiatu kutnowskiego. Które zabytki warto zobaczyć?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ramach zadania publicznego pn. "Poznajemy zabytki powiatu kutnowskiego", towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej prezentuje miejsca i budowle warte zobaczenia.

Kościoły drewniane stanowią największą i najważniejszą grupę w zespole budownictwa drewnianego. Swoją pozycję zajmują nie tylko dzięki temu, że są najstarsze ale przede wszystkim dlatego, że w nich ujawniły się najlepsze rozwiązania trudnych technicznie konstrukcji. Drewniane kościółki powiatu kutnowskiego są świadectwem wysokiej kultury technicznej, świadczą o umiejętnościach ciekawych rozwiązań plastyczno – przestrzennych.

Kościoły drewniane zajdziemy w niżej wymienionych miejscowościach powiatu kutnowskiego:

Grochów - Kościół parafialny p.w. św. Tomasza Apostoła z 1681 r. (zbudowany z fundacji Stanisława Różyckiego - sekretarza królewskiego i stolnika łęczyckiego, zmarłego w 1684 r. Aczkolwiek inne dokumenty wskazują jako fundatorów rodzinę Brochockich herbu Osorja) w Grochowie (wieś w gminie Nowe Ostrowy, ok. 8 km na pn. – zach. od Kutna). Kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, orientowany. Dzwonnica wybudowana w XVII wieku, odbudowana pod koniec XIX w. Kościół w Grochowie posiada trzy ołtarze z bogatą dekoracją snycerską, powstałe w drugiej połowie XVII w. Obraz z ołtarza głównego to obraz Trójcy Najświętszej w typie "Tron łaski", który został zapewne jeszcze w XVIII w. aplikowany blachami o wysokiej jakości artystycznej. W najniższej partii malowidła, pod Krzyżem Pańskim, znajduje się ryngraf, pochodzący z końca XVIII w., złożony zapewne jako wotum. Ryngraf przedstawia orła w koronie, na piersiach którego znajduje się tarcza herbowa z koroną szlachecką i trudnym do odczytania herbem.

Imielno - Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NPM z 1685 r. (zbudowany z Fundacji Ksawerego Magnuszewskiego) w Imielnie (wieś w gminie Nowe Ostrowy, ok. 15 km na pn. – zach. od Kutna. Drewniany kościół, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem i kutym żelaznym krzyżem. Wewnątrz stropy płaskie. Ołtarz główny i dwa boczne barokowe z XVIII w. Ambona i chrzcielnica późnobarokowa z XVIII w. Zachowany późnobarokowy żyrandol i krucyfiks. Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowej z XVII w. Zbudowana na planie ośmioboku, kryta blaszanym dachem namiotowym.

Łęki Kościelne - Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z 1775 r. (zbudowany z fundacji Jana Leźnickiego) w Łękach Kościelnych (wieś w gminie Krzyżanów, ok. 15 km na pd. – wsch. od Kutna). Drewniany kościół, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona hełmem blaszanym z latarnią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczony hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumienkach z późnobarokowymi organami. Belka tęczowa z krucyfiksem ludowym. Współczesna polichromia o charakterze ludowym. Ołtarz główny i trzy boczne barokowe z XVIII w. Ambona i chrzcielnica późnobarokowa. Obrazy z okresu XVIII i XIX w. Żyrandol z poł. XIX w. Dzwonnica murowana, klasycystyczna z 1 poł. XIX w. Czworoboczna, kryta dachem namiotowym. Ogrodzenie murowane.

Nowe - Kościół p.w. Świętego Floriana z 1775 r. (zbudowany z Fundacji Andrzeja Kucieńskiego wojewodę rawskiego) w Nowem (wieś w gminie Krośniewice, 8 km na zach. od Kutna). Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone dwoma parami słupów. Ołtarz główny i boczne z XVIII w. Obrazy z 1880 r. autorstwa Antoniego Murzynowskiego. Dzwonnica drewniana, czworoboczna konstrukcji słupowej z k. XVIII w. Kryta spłaszczonym dachem namiotowym. Kościół był remontowany w połowie XIX i połowie XX w.

Plecka Dąbrowa - Kościół p.w. Zwiastowania NPM i Świętej Barbary z 1778 r. (zbudowany z fundacji Józefa Głębockiego kasztelana kruszwickiego) w Pleckiej Dąbrowie (wieś w gm. Bedlno, 18 km na wsch. od Kutna). Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną murowaną zakrystią. Kruchta od frontu nawy, zwieńczona efektownym cebulastym hełmem. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną kopulastym hełmem z latarnią. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe w nawie i płaskie w prezbiterium. Ołtarz główny i dwa boczne barokowe. Rzeźba MB z Dzieciątkiem z k. XV w. Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowej z XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym. Wokół ogrodzenie z murowanymi słupkami i drewnianymi sztachetami. Odnowiony w latach 1868 – 70. W 1935r. przeprowadzono remont dachu. Restaurowany w latach 1999 – 2000.

Opracowano na podstawie artykułu Grzegorza Dębskiego pt. "Barokowe kościoły drewniane z terenu Równiny Kutnowskiej" zamieszczonego w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych, T.11 (2007), s.471-488.

Zadanie publiczne pn. "Poznajemy zabytki powiatu kutnowskiego" jest dofinansowane przez Powiat Kutnowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE