reklama
reklama

Żychlin sprzed lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało to miasto [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na łamach naszego portalu wielokrotnie publikowaliśmy stare zdjęcia Kutna. Czas jednak wyruszyć nieco dalej i zobaczyć, jak na fotografiach sprzed lat prezentował się Żychlin. Zapraszamy na krótką podróż w czasie!
reklama

Najstarsze ze znalezionych przez nas zdjęć pochodzą z początków XX wieku. Możecie zobaczyć na nich jedne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście – rynek czy kościół pw. św. Piotra i Pawła. W galerii zamieściliśmy też kilka starych pocztówek, fotografii z żychlińskiego getta i nie tylko. Zapraszamy do oglądania.

Co nieco o historii Żychlina

Jak czytamy na oficjalnej stronie gminy, Żychlin to miasto o bardzo starych tradycjach. Według dr Jana Józefeckiego, najstarszy dokument źródłowy dotyczący osady pochodzi z 1332r., kiedy to wymieniono Żychlin wśród wsi kościelnych. Należała ona wówczas do Chwała, sędziego łęczyckiego. Przyjęto, że Żychlin otrzymał prawa miejskie w 1397 roku.

W drugiej połowie XVI wieku mieszkało tu ponad 150 poddanych, znajdowało się 20 warsztatów rzemieślniczych różnych specjalności, 7 wyszynków piwa, działała także niewielka szkoła. Zdecydowana większość ludności trudniła się rolnictwem. W XVIII w. Żychlin miał kilkadziesiąt domów, które zamieszkiwało około 400 mieszkańców. Bardziej zdecydowany rozwój miasteczka nastąpił dopiero w początkach ubiegłego wieku.

Liczba mieszkańców wzrosła z 701 w 1800 r. do 972 osób w 1827 r. Mieszczanie utrzymywali się z rzemiosła, kupiectwa, kramarstwa i pracy najemnej. Podczas powstania styczniowego w 1863 r. miasto zostało przejściowo zajęte przez oddział złożony z wyrobników i mieszczan, który wyparł załogę rosyjską. Była to jedyna udana próba ataku powstańczego w całym regionie.

W 1870 r. Żychlin utracił prawa miejskie. Mimo to rozwijał się nadal, co było związane  z budową drogi żelaznej warszawsko-bydgoskiej. W 1886 r. zamieszkiwało tu ponad 2 tysiące osób utrzymujących się głównie z pracy w miejscowej fabryce mydła i świec, garbarni, kotlarni, gwoździarni, młynie parowym i okolicznych cukrowniach.

Pierwsza wojna światowa zahamowała rozwój miasta. Nieznacznie spadła liczba ludności, nie zmienił się status administracyjny. Zwrot nastąpił w 1921 r., kiedy założono fabrykę urządzeń elektrycznych firmy Brown-Bovery. W 1924 r. Żychlin odzyskał prawa miejskie.

Okupacja hitlerowska zadała miasteczku kolejny cios. Niemieccy okupanci dopuścili się eksterminacji części ludności oraz zniszczyli strukturę lokalnej gospodarki. Dopiero wyzwolenie miasta odwróciło złą kartę w historii Żychlina. Okres powojenny przyniósł największy rozwój w dziejach miasta. Jedną z głównych sił rozwojowych stała się rozbudowa Zakładów Wytwórczych Maszyn Elektrycznych i Transformatorów „EMIT”.

W mieście znajduje się sporo zabytków, m.in. synagoga przy ul. Zdrojowej, zespół kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła, kilka kamieniczek mieszczańskich przy dawnym rynku czy zespół Cukrowni "Walentynów”.

Info: Gmina Żychlin/Wikipedia/własne

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama