reklama
reklama

Jak sprawdzić czy telefon był kradziony? Jak się ustrzec przed kradzieżą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak sprawdzić czy telefon był kradziony? Jak się ustrzec przed kradzieżą? - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegoś telefonu ze stron internetowych - warto sprawdzić czy nie był to sprzęt kradziony. Ponieważ takie urządzenia mobilne są dość drogie, chętnie są kradzione i wystawiane na stronach takich jak np. OLX. Ciężko jest sprawdzić moderatorom każde ogłoszenie i dowieść, że dane urządzenie nie było kradzione. Całe szczęście to my, zanim zakupimy telefon, mamy możliwość dokładnie je prześwietlić. Dzięki temu, co chcemy wam przedstawić - nie będziecie narażeni na zakup telefonu, który pochodził z przestępstwa. Bo niewątpliwie kradzież, a dokładniej paserstwo, takowym przestępstwem jest. Ponadto zakupem takiego telefonu możemy sobie narobić sporo problemów. Dlatego tak ważne jest dokładne prześwietlenie każdego zakupu, jaki chcemy zrobić w Internecie.
reklama

Dokumenty telefonu

Pierwszym krokiem, który powinniśmy poczynić przed zakupem urządzenia mobilnego powinno być zweryfikowanie dokumentów danego telefonu. Sprzedawca, który wystawia podany przedmiot powinien mieć fakturę kupna, albo chociaż umowę z operatorem, którą zawarł podczas zakupu sprzętu. Jeśli ktoś skutecznie stara się odwieść kupującego od pomysłu zobaczenia dokumentów lub kręci coś w tym temacie, grając na zwłokę lub udając, że taką umowę zgubił – możecie mieć prawie 100% pewności, że podany telefon został wcześniej skradziony. Każdy właściciel ma jakieś dokumenty, które potwierdzają, że wszedł w posiadanie sprzętu całkowicie legalnie. Warto również zwrócić uwagę na telefony, które mają widoczne spore uszkodzenia – mogły się ich nabawić podczas kradzieży. Oczywiście nie zawsze - mogła być to kwestia nieszczęśliwego wypadku. Ale jeśli podany punkt łączy się z wcześniejszym o niechętnym udostępnieniu dokumentów - coś jest na rzeczy. Dopytajcie również na tym etapie czy telefon nie był wcześniej zalany, uszkodzony, zablokowany czy jakkolwiek inaczej poważnie uszkodzony, ponieważ sprzedawcy niejednokrotnie starają się to ukryć.

Kompletny sprzęt

Widzisz ofertę, w której nie ma dołączonych słuchawek czy ładowarki? Normalnie są one w zestawie? Jeśli nie ma takich dodatkowych urządzeń – jest wysokie prawdopodobieństwo, że telefon został kradziony i pochodzi z przestępstwa. Przecież niemożliwe jest, że nagle i ładowarka, i słuchawki, i jakikolwiek inny dodatkowy sprzęt się zepsuł lub zagubił. Warto spytać o to sprzedawcę – jeśli, jak w przypadku dokumentów telefonu, zacznie szukać wymówek to można odpuścić sobie zakup takiego sprzętu. Oczywiście nie jest to regułą, ale warto być czujnym.

Numer IMEI telefonu

Niewiele osób wie, że po wpisaniu na klawiaturze kombinacji *#06# można sprawdzić ciąg cyfr, który znany jest jako IMEI. W momencie kradzieży, kiedy zastrzega się telefon, numer ten oznacza się jako zastrzeżony. Właśnie po tym numerze można zweryfikować, czy telefon był kradziony, czy też nie. Jest to jedno z najskuteczniejszych opcji sprawdzenia telefonu.

Jak ustrzec się przed kradzieżą telefonu?

Najlepiej jest od razu zainstalować na swoim telefonie aplikację śledzącą. Dzięki temu unikniemy zastanawiania się, gdzie trafił nasz sprzęt. Warto wiedzieć jak namierzyć telefon, bo oszczędzi nam to sporo zachodu. Możemy z naszej strony polecić serwis i-mobi.pl, który udostępnia taką aplikację, a także specjalny panel, dzięki czemu możemy dokładnie sprawdzić położenie naszego urządzenia, a oprócz tego ma dodatkowe funkcje np. śledzenie połączeń i SMS-ów.
Jeśli jednak nie zrobicie tego, o czym tu piszemy, a telefon zostanie skradziony to pamiętajcie, że nie możecie namierzyć go po numerze telefonu. Może zrobić to jedynie policja i służby specjalne. Jedyne, co możecie zrobić po kradzieży, to wylogować się ze wszystkich kont i zastrzec dostęp do swojego urządzenia, aby żadne wasze dane wrażliwe nie zostały wykorzystane przez oszustów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama