Reklama

Nowe zasady składki zdrowotnej – jak ewoluują przepisy Polskiego Nowego Ładu?

Opublikowano:
Autor:

Nowe zasady składki zdrowotnej – jak ewoluują przepisy Polskiego Nowego Ładu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Temat zmian w przepisach dotyczących składki zdrowotnej przedsiębiorców już w 2021 roku poddawany był ożywionym dyskusjom. Regulacje wynikające z Polskiego Nowego Ładu dla wielu firm miały być bowiem niekorzystne. Mimo to wprowadzono je wraz z początkiem kolejnego roku. W marcu ogłoszono jednak plan dalszych poprawek w programie. Co się zmieniło z dniem 1 stycznia 2022 roku i co może zostać zmodyfikowane w przyszłości?

Składka zdrowotna od 1 stycznia 2022 roku – co wprowadził Polski Nowy Ład?

Zmiany dotyczące zagadnień podatkowych wprowadzone przez Polski Ład zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Ważnym przedmiotem modyfikacji stały się kwestie związane ze składką zdrowotną opłacaną przez przedsiębiorców. Warto prześledzić wszystkie pierwotne założenia rządowego programu w tym obszarze.


Najważniejszą zmianą jest to, że składka zdrowotna w Nowym Ładzie nie może być odprowadzana od podatku. Wcześniej przedsiębiorcy mogli to zrobić, jednak nowe przepisy całkowicie zlikwidowały taką ewentualność. Ustalono także konkretne jej stawki.
Przedsiębiorcy rozliczający się według tzw. skali podatkowej zostali zobowiązani do odprowadzania składki zdrowotnej, której wysokość wynosi 9% od dochodu. Taka sama stawka obowiązuje firmy opodatkowane kartą podatkową. Jednocześnie składka nie może być niższa od wyznaczonego limitu. Wynosi on 9% płacy minimalnej obowiązującej w danym roku kalendarzowym.


Z kolei przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczanie się podatkiem liniowym, muszą odprowadzać składkę zdrowotną ustaloną na poziomie 4,9%. Jej najniższa dopuszczalna wysokość także wynosi 9% wynagrodzenia minimalnego.
Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wysokość składki zdrowotnej to wciąż 9%, jednak jest ona obliczana od różnych podstaw wymiaru. Jej ostateczna kwota zależy od sumy rocznych przychodów danej firmy. Jeżeli wynosi ona maksymalnie 60 tys., należy zapłacić 305,56 zł składki zdrowotnej miesięcznie, przy 60-300 tys. przychodu jej kwota rośnie do 509,27 zł, natomiast gdy przychody przekraczają 300 tys., należy odprowadzać 916,68 zł.

Kolejne zmiany w związku ze składką zdrowotną? Planowane modyfikacje

W styczniu 2022 roku wydawało się, że przepisy Nowego Polskiego Ładu związane ze składką zdrowotną nie ulegną już zmianie. 24 marca odbyła się jednak konferencja, na której przedstawiciele rządu ogłosili możliwość wprowadzenia kolejnych modyfikacji. Mają one dotyczyć osób rozliczających się przy pomocy podatku liniowego, karty podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w przypadku takich przedsiębiorców będzie można wyłączyć składkę ubezpieczenia zdrowotnego z podstawy opodatkowania. Wyznaczone mają jednak zostać roczne limity. W przypadku firm rozliczających się liniowo granicą będzie 8700 zł (pomniejszenie dochodu), a przedsiębiorstw korzystających z ryczałtu – 50% opłaconych składek (pomniejszenie przychodu). Z kolei podatnicy korzystający z karty podatkowej będą musieli pamiętać o limicie 19% opłaconej składki zdrowotnej (zmniejszenie podatku).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy