reklama

Skład celny, a magazyn czasowego składowania

Opublikowano:
Autor:

Skład celny, a magazyn czasowego składowania - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZarówno skład celny, jak i magazyn czasowego składowania to istotne elementy importu i eksportu towarów spoza Unii Europejskiej. Kiedy należy dopełnić wszelkich formalności związanych z obrotem towarem, z pewnością prędzej czy później przedsiębiorca będzie chciał skorzystać ze składu celnego lub magazynu czasowego składowania.

Czym jest skład celny?

Skład celny to rodzaj magazynu, który jak nazwa wskazuje służy do przechowywania towaru. Taka jednostka jest nadzorowana przez Unijny Kodeks Celny, a do jego powstania konieczne jest stosowne pozwolenie. Wymogiem niezbędnym jest właściwe dopasowanie przestrzeni, by towar mógł być zawsze właściwie zabezpieczony.
Miejsca mogą ponadto mieć charakter prywatny (stworzony na wewnętrzne potrzeby danej firmy) oraz publiczny (udostępniony wielu firmom).

Skład celny to magazyn, który umożliwia przechowywanie w nim towarów spoza Unii Europejskiej. W tym czasie nie trzeba uiszczać opłat celnych, a właściciel towaru może dodatkowo wykorzystać czas na konfekcjonowanie, przepakowanie, etykietowanie. Zaletą jest również możliwość odbioru przechowywanego towaru partiami, co wpływa na opłaty i podatki, które można stosownie podzielić i uiścić tylko od tej części towaru, która opuściła skład celny.

Czym jest magazyn czasowego składowania?

Magazyn czasowego składowania pełni podobną funkcję. To miejsce, gdzie przechowuje się towary przed ostateczną odprawą, czy przed tranzytem. Tutaj również niezbędne są właściwe warunki. Towar nie może bowiem ulec zmianie - musi pozostać w stanie niezmienionym. Dotyczy to wszelkich wymogów związanych z przechowywaniem zarówno towarów wymagających odpowiedniej temperatury, jak również składowania materiałów niebezpiecznych. Czas składowania to maksymalnie 90 dni, co pozwala na dopełnienie wszelkich formalności np. wykonanie badań Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W tym wypadku należy złożyć stosowaną dokumentację, by uzyskać pozwolenie. 

Czym się różnią oba miejsca?

Zasadniczo obie formy służą przechowywaniu towarów przed dokonaniem odprawy celnej. Jednak istnieje dość znacząca różnica, czyli czas i cel. Skład celny umożliwia przechowywanie towarów nieunijnych bez ograniczeń czasowych. Umożliwia dokonywania czynności na towarze, w tym dzielenia go, a co za tym idzie dzielenia opłat celno-skarbowych.

Magazyn czasowego składowania jest ograniczony czasowo. Przyjmuje się określoną liczbę dni, którą oczywiście można wydłużyć za zgodą Urzędu Celnego. Czas ten powinien być wykorzystany na skompletowanie niezbędnej dokumentacji, po czym dokonywana jest odprawa celna lub towar umieszczany jest w składzie celnym.

Dla kogo przeznaczone są oba miejsca i kiedy warto skorzystać z oferty?

Oba rozwiązania to doskonałe miejsca dla przedsiębiorców, którzy sprowadzają towary spoza Unii Europejskiej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy