Uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia

Opublikowano:
Autor:

Uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Grubosz jajowaty jest to popularna w naszym kraju roślina, znana pod nazwą „drzewko szczęścia". Z pewnością warto ją umieścić zwłaszcza w sypialni, ponieważ oddaje tlen nocą. Grubosz występuje w wielu odmianach różniących się od siebie kolorem liści czy kształtem. Najczęściej spotkać można odmianę: Grubosz Hobbit oraz Grubosz Gollum. Uprawa rośliny nie sprawia żadnych problemów, aczkolwiek warto wiedzieć jak dbać o grubosza, aby był on stałą ozdobą wnętrza.

Uprawa drzewka szczęścia

Roślina ta pochodzi z Afryki, a więc potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska w mieszkaniu. Dobrze jest ją postawić na południowym lub wschodnim parapecie. Drzewko musi jednak zostać osłonięte przed silnymi promieniami w godzinach popołudniowych. które mogłyby doprowadzić do przebarwienia liści. W okresie letnim można wystawiać doniczkę z rośliną na taras czy balkon, aczkolwiek w miejsce, gdzie panuje półcień. W ciągu chłodnych i deszczowych dni należy wnieść ją do środka wnętrza. Aby posadzić roślinę, przyda nam się dobrze przepuszczalny i luźny substrat. Sprawdzi się zwłaszcza ziemia do sukulentów wymieszana z piaskiem oraz perlitem. Warto zadbać o dobry drenaż doniczek, aby nadmiar wody mógł zostać odprowadzony. Doniczka dla drzewka szczęścia musi być szeroka i ciężka, dobrym rozwiązaniem jest model ceramiczny. Roślina swoich liściach kumuluje wodę, przez co wraz z jej rozwojem staje się coraz cięższa.

Pielęgnacja drzewka szczęścia

Roślinie szkodzi nadmiar wody, a w przypadku jej wysuszenia nie wyrządzimy jej zbytniej krzywdy. To świetna propozycja dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin, gdyż często wyjeżdżają. Do prawidłowego rozwoju grubosz jajowaty wymaga przede wszystkim dostępu do światła. Ponadto, raz w miesiącu należy ją zasilić specjalnym nawozem dedykowanym sukulentom. Musi on zawierać w sobie dużą ilość potasu i trochę azotu. Terminem nawożenia jest początek wiosny aż do końca jesieni. Wiele odmian gruboszy możemy formować i ciąć w okresie wiosennym. Roślina ta rośnie bardzo wolno, niekiedy zauważyć można na niej kwiatki, aczkolwiek wymaga to doskonałej pielęgnacji. Drzewko szczęścia możemy przesadzać co 2-3 lata. Warto to zrobić, jeśli zauważymy, że korzenie zaczynają już wystawać przez otwory w doniczce. Dobrym okresem na ten zabieg jest wiosna. Podczas przesadzania delikatnie przycinamy korzenie, dzięki czemu system korzeniowy sprawniej się zregeneruje. Więcej o sposobie pielęgnacji dowiemy się na https://www.ogarnijogrod.pl/drzewko-szczescia-uprawa-i-pielegnacja/

gruboszdrzewkoszczescia1

Rozmnażanie drzewka szczęścia

Grubosza jajowatego możemy w łatwy sposób rozmnożyć z pojedynczych liści. W tym celu wybieramy zdrowe i dobrze wyglądające liście. Wkładamy je do wilgotnego podłoża z ziemi do kaktusów czy też ziemi i perlitu. Podłoże powinno być stale wilgotne, aby roślina mogła się ukorzenić. Po paru tygodniach na krawędzi liści, które mają kontakt z podłożem, zaczną rozwijać się młode listki i korzenie. Z nich tworzą się młode rośliny, które można odłączyć od macierzystego liścia, kiedy uzyskają one już parę centymetrów wzrostu.

Grubosz jajowaty- choroby oraz szkodniki

Rośliny uprawiane w domach niezwykle rzadko chorują czy są atakowane przez szkodniki. Jeśli zadbamy o ich prawidłową pielęgnację, nie będziemy mieć z nimi żadnych problemów. Drzewko szczęścia rzadko atakowane jest przez miseczniki, czyli owady wysysające z rośliny soki. Wydzielana przez nich spadź jest pożywką dla grzybów, należy więc pozbyć się ich z roślin w sposób mechaniczny, po czym przemyć liście wodą z szarym mydłem. Drzewka szczęścia chorują najczęściej na mączniaka prawdziwego, który objawia się białym nalotem, który doprowadza do obumarcia rośliny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE