Reklama

Reklama

Bardzo ważny dzień dla Kutna. Zakończono kluczową inwestycję, władze mówią o szczegółach [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jednym z tematów dzisiejszej konferencji prasowej w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym była inwestycja polegająca na montażu nowego zbiornika na tlen. O szczegółach opowiadał starosta kutnowski Daniel Kowalik i senator Przemysław Błaszczyk.

Reklama

O tej inwestycji pisaliśmy już około dwa tygodnie temu przy okazji skomplikowanej operacji polegającej na montażu 11-tonowego nowego zbiornika. Wcześniej szpital do swojej dyspozycji miał tylko 6-ton tlenu. W wypadku braku tlenu korzystano z butli.

W dzisiejszej konferencji wzięli udział senator Przemysław Błaszczyk, starosta Daniel Kowalik, wicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska, oraz członkowie zarządu powiatu kutnowskiego - Jolanta Pietrusiak i Tomasz Walczewski.

- Dzisiaj możemy już zakończyć tę inwestycję. Jak przekazywaliśmy nowy zbiornik ma pojemność 11 ton ciekłego tlenu. Dzięki temu kutnowski szpital skorzystał na nowych 75 punktach poboru tlenu, 75 punktach poborów próżniowych, 10 punktach powietrznych, doposażeniu szpitala w nowe instalacje sprężonego powietrza, czyli mowa tutaj również o pionach i całej instalacji hydraulicznej, gdzie tlen dostarczany jest do gniazd tlenowych – wyliczał starosta kutnowski, Daniel Kowalik.

W trakcie trwania pierwszych fal pandemii dotychczasowy 6-tonowy zbiornik był niewystarczający, musiał być codziennie uzupełniany, co wiązało się np. z problemami logistycznymi. Czasami tlen z instalacji zastępowany był tlenem podawanym z butli.

Starosta dodawał, że na dobę zużywało się 2 tysiące kilogramów tlenu. Poprzedni zbiornik - jak wspomnieliśmy - miał niemal dwukrotnie mniejszą pojemność niż ten, który niedawno pojawił się w szpitalu, a więc dzięki tej inwestycji znacznie rzadziej trzeba będzie go napełniać.

Cała inwestycja opiewała na ponad 800 tysięcy złotych. Zbiornik jest produkcji słowackiej, posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. 

- Ze swojej strony chciałbym podziękować ministerstwu zdrowia i panu wojewodzie łódzkiemu za wsparcie szpitala tą kwotą. Szpital bez tego rządowego wsparcia nie byłby w stanie sfinansować takiej inwestycji – podkreślał Daniel Kowalik.

- To inwestycja ściśle związana z COVID-19 i pandemią. Wcześniej szpital borykał się z problemami zabezpieczenia w tlen, jedna z dostaw w czasie pandemii z powodu opóźnień była nawet eskortowana przez policję. Terapia tlenowa jest ważnym elementem leczenia chorych na COVID-19, dlatego ta inwestycja bardzo mnie cieszy – dodawał senator Przemysław Błaszczyk.

Poniżej wideo z montażu nowego zbiornika obok budynku Kutnowskiego Szpitala Samorządowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy