reklama

Co zrobić ze spadkiem?

Opublikowano:
Autor:

Co zrobić ze spadkiem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSłuchacze Uniwersytetu Trzeciego wieku dziś zapoznali się z zawiłościami prawa spadkowego. Mecenas Martyna Pajmel podczas wykładu wyjaśniała, na czym polega dziedziczenie ustawowe, jak napisać testament i kiedy przyjąć spadek wprost, a kiedy z dobrodziejstwem inwentarza.

Prawo spadkowe to jedna z najbardziej zawiłych dziedzin prawa cywilnego . Nic zatem dziwnego, że temat wykładu okazał się niezwykle emocjonujący dla słuchaczy - Przyjęło się myślenie, że otrzymanie spadku oznacza wzbogacenie, otrzymanie majątku - mówiła Martyna Pajmel - Jednak nie zawsze się tak dzieje. Dziedziczy się również zobowiązania zmarłego. Dlatego ze spadkiem trzeba postępować ostrożnie.

Słuchacze zapoznali się z regułami rządzącymi dziedziczeniem ustawowym. Dowiedzieli się, kto może być spadkobiercą, a także do jakiej części majątku mają prawo poszczególni członkowie rodziny zmarłego. Potem zaś przyjrzeli się bliżej sprawom związnym ze sporządzaniem testamentu - Testament to rozporządzenie na wypadek śmierci, zawierające ostatnią wolę zmarłego. Można go sporządzić odręcznie, ale pewność, że zostanie wykonany, daje sporządzenie go w formie aktu notarialnego - dodawała Martyna Pajmel.

Następnie mecenas Pajmel wyjaśniała, jaka jest różnica pomiędzy przyjęciem spadku wprost, a przyjęciem z dobrodziejstwem inwentarza, a także czym różni się odrzucenie i zrzeczenie się spadku. Przybliżyła również słuchaczom pojęcie zachowku.

Uczestnicy wykładu mieli wiele pytań odnośnie prawa spadkowego i możliwości rozporządzania majątkiem. Poruszali kwestię zapewnienia prawa do dziedziczenia konkubentowi, pojawiło się też pytanie o to, jak wydziedziczyć któregoś ze spadkobierców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE