Ważna umowa, wielkie pieniądze
Umowę zawarto pomiędzy Województwem Łódzkim reprezentowanym przez członka zarządu województwa łódzkiego Andrzeja Górczyńskiego, a Stowarzyszeniem Rozwoju Gmin „CENTRUM" reprezentowanym przez prezesa Jakuba Świtkiewicza.
Umowa dotyczy realizacji lokalnej strategii na lata 2023-2027 w ramach środków unijnych z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
czytaj także: Miliardy złotych i bezpieczeństwo Polski. Firma z Kutna z ważną umową, Kosiniak-Kamysz w naszym mieście [ZDJĘCIA]
Dokument obejmuje dofinansowanie w ramach dwóch komponentów: wdrażania lokalnej strategii rozwoju na kwotę 1.750.000,00 euro oraz zarządzania lokalną strategią rozwoju na kwotę 412.500,00 euro
Jak mówił Andrzej Górczyński ta perspektywa finansowa jest ważna zwłaszcza dla obszarów wiejskich na których będą powstawały działalności gospodarcze.
- Te środki są również na współpracę ze stowarzyszeniami, gminami, ale również z obiektami sakralnymi, które w regionie dbają o naszą kulturę. Dlatego bardzo się cieszę, że ta umowa została podpisana. Kwota jest bardzo duża, ale przede wszystkim mieszkańcy i przedsiębiorcy muszą się o tym dowiedzieć, ponieważ korzystanie z tych środków wymaga napisania wniosku, pewnego pomysłu na obszary wiejskie - czy to związanego z agroturystyką, czy rozwojem lub promocją produktu lokalnego – mówił Andrzej Górczyński.
Jak zauważał Lokalna Grupa Działania „CENTRUM” w swoich priorytetach ma dodatkowe punkty za promocję produktu lokalnego.
Podkreślał, że mieszkańcy obszarów wiejskich mają bardzo ciekawe pomysły. Jak mówił warto docenić, że chcą oni mieszkać na tych terenach, a nie w dużych miastach.
- To już trzecia perspektywa w którym funkcjonujemy jako Lokalna Grupa Działania. Dużo dzieje się w kwestii walki z bezrobociem, powstało ponad 30 nowych zakładów pracy dzięki temu wsparciu. Wsparcie dostało parenaście istniejących działalności, remontowaliśmy dużo obiektów infrastruktury – zabytki, obiekty sportowe, drogi. Także naprawdę to wspaniała inicjatywa. Mam nadzieję, że beneficjenci nadal będą zadowoleni z naszej działalności i możliwości pozyskania pieniędzy – podkreślał Jakub Świtkiewicz.
- W wielu przypadkach beneficjenci mają świetne pomysły. Mnie szczególnie cieszyły te dotyczące otwarcia jakiegoś zakładu związanego z tym, że ktoś ma produkt rolny i ten produkt chce przerobić w tradycyjny sposób. To dla nas też jest bardzo ważne – dodawał Andrzej Górczyński.
LGD swoim działaniem obejmuje 12 gmin – Bedlno, Dąbrowice, Góra św. Małgorzaty, Krośniewice, Krzyżanów, Kutno, Łanięta, Nowe Ostrowy, Strzelce, Oporów, Witonia i Żychlin.
W ramach swojej działalności LGD wspierało wnioskodawców w różnorodnych zakresach. Zorganizowane zostały 24 nabory.
W ramach podejmowania nowej działalności zostały zrealizowane 34 operacje, dzięki czemu utworzono 38 miejsc pracy.
Wspierając lokalnych przedsiębiorców w ramach rozwijania istniejących przedsiębiorstw zostało zrealizowanych 8 operacji m.in. wsparcie dla producenta wody sodowej, wsparcie dla firmy agroturystycznej, stomatologicznej, produkującej pellet, usług transportowych oraz myjni samochodowej.
Zostały zrealizowane projekty drogowe polegające na budowie lub przebudowie publicznych dróg gminnych (odcinki Stradzew - Załusin Głogowa - Krośniewice, Czesławów -Drzewoszki Wielkie) o łącznej długości ponad 5 km.
W ramach rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej zostało zrealizowane w 41 operacji wspierających gminy, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, jak i inne organizacje pozarządowe, polegające na remoncie i modernizacji świetlic wiejskich, budowie boisk sportowych, placów zabaw, zagospodarowania miejsc turystyki i rekreacji.
W ramach rozwoju dziedzictwa lokalnego i promocji wsparte zostały parafie w Tumie, Żychlinie, Śleszynie i Oporowie.
Przekazano także wsparcie dla gminnych orkiestr dętych OSP, oraz KGW (doposażenie w stroje, umundurowanie, instrumenty muzyczne).
LGD realizując małe projekty grantowe, aktywizowało lokalne organizacje pozarządowe. Z dofinansowań skorzystały również OSP, KGW, orkiestry, stowarzyszenia, gminy oraz parafie.
Łącznie w ramach wszystkich konkursów organizowanych przez LGD zawarto ponad 90 umów.
Do 2027 roku przekazano dokładnie 2 162 500 € w tym 1 750 000 euro przeznaczone na konkursy dla wnioskodawców, a 412 500 € na koszty funkcjonowania LGD oraz aktywizację.
Nowa lokalna strategia będzie nakierowana na następujące działania:
- Podejmowanie oraz rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej
- Rozwój infrastruktury turystycznej, kulturalnej i rekreacyjnej
- Rozwiązania o charakterze prośrodowiskowym i ekologicznym w gospodarstwach rolnych i działalności pozarolniczej
- Projekty grantowe: promowanie lokalności i turystyki regionalnej, projekty międzygminne, oraz smart village i projekty partnerskie
- Rozwój pozarolniczych gospodarstw rolnych
- Wspieranie współpracy między przedsiębiorcami w zakresie sieciowania usług lokalnych przedsiębiorców, w tym krótkie łańcuchy dostaw
O dotacje będzie można ubiegać się od przyszłego roku. Szczegóły TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.