reklama
reklama

Dziś w Kutnie protest „Ani jednej więcej”. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe: gov.pl/archiwum

Dziś w Kutnie protest „Ani jednej więcej”. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat  - Zdjęcie główne

Dziś w Kutnie protest „Ani jednej więcej”. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat | foto poglądowe: gov.pl/archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJuż dziś o 16:00 odbędzie się kolejny protest przeciwko prawu antyaborcyjnemu w Kutnie. Tymczasem, Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat odnoszący się do właściwego postępowania lekarzy w sytuacjach podobnych do tej, jaka miała miejsce w Pszczynie, gdzie zmarła 30-letnia Izabela.
reklama

"Ani jednej więcej": protest w Kutnie dziś o 16:00

7 listopada na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat dla lekarzy dotyczący postępowania w sytuacjach, gdy dojdzie do przedwczesnego odpływania płynu owodniowego. To reakcja resortu na śmierć 30-letniej ciężarnej kobiety w szpitalu w Pszczynie i późniejsze protesty z tym związane.

Dlaczego mainfestacje po raz kolejny opanowały polskie ulice? 30- letnia Izabela pod koniec września br. w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Pszczynie po tym, jak odeszły jej wody płodowe. Mimo, że u płodu wcześniej stwierdzono wady rozwojowe, pacjentce odmówiono aborcji. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Zdaniem wielu to wynik decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającej prawo aborcyjne z października ubiegłego roku. 

reklama

Przypomnijmy, że już dzisiaj o godz. 16:00 odbędzie się kutnowski protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, wyrażający solidarność ze zmarłą kobietą. 

- Kutno. Dziś. Godzina 16. Plac Piłsudskiego (przy fontannie). Bądźmy solidarni z Panią Izą i wszystkimi ofiarami wyroku pseudoTrybunału. TO MOGŁA BYĆ KAŻDA Z NAS. Wyobrażacie sobie strach tej kobiety? Jak się czuła leżąc w szpitalu? Wiedziała, że jest zdana na lekarki i lekarzy. Wiedziała, że jej życie jest zależne od ich decyzji… - pisze w mediach społecznościowych Martyna Stasiak, organizatorka protestu. 

reklama

Komunikat Ministerstwa Zdrowia: "Życie i zdrowie matki najważniejsze”

Głos w sprawie oficjalnie zabrało dziś Ministerstwo Zdrowia, wydając komunikat „Życie i zdrowie matki najważniejsze”. Poniżej jego treść. 

„W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp.), zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z późn. zm.). Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki. Trzeba podkreślić, że są to przesłanki rozłączne. Wystąpienie tylko jednej z nich jest wystarczającą prawną przesłanką do podjęcia reakcji przez lekarza. Oczywistym jest, że pacjentka na każdym etapie prowadzenia ciąży musi być informowana o aktualnych ryzykach związanych ze zdrowiem i życiem.

reklama

W standardzie określonym przez Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii, w przypadku ustalenia oznak zagrożenia życia płodu po skończonym 22 6/7 tygodniu ciąży trzeba rozważyć zakończenie ciąży, pozostawiając decyzję kobiecie, po udzieleniu wyczerpujących informacji dotyczących zagrożenia życia płodu i szans na jego przeżycie (uwzględniając szanse na prawidłowy rozwój). Informacji powinien udzielić zarówno położnik jak i pediatra/neonatolog.

Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną" - podkreśla resort zdrowia.

Przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, przed rozpoczęciem I okresu porodu, wymaga każdorazowo podjęcia następujących działań:

  • Potwierdzenia faktu odpływania płynu owodniowego poprzez badanie przez pochwę, ocenę AFI w badaniu ultrasonograficznym, potwierdzenia odpływania płynu owodniowego w testach biochemicznych.
  • Odnotowania czasu i okoliczności odpływania płynu owodniowego, stanu ogólnego pacjentki (tętno, temperatura, ciśnienie tętnicze krwi), czynność serca płodu, jego położenie (po 22 6/7 tygodniu ciąży) i wielkość.
  • Pobrania krwi matki celem oznaczenia morfologii krwi obwodowej z rozmazem krwinek białych, CRP, ewentualnie innych wykładników zakażenia (np. prokalcytonina), oznaczenie układu krzepnięcia z fibrynogenem. Badania powinny być powtarzane zależnie od aktualnej sytuacji klinicznej.
  • Pobrania pełnego wymazu bakteriologicznego z antybiogramem. W przypadku kontynuacji ciąży badanie powinno być powtarzane w zależności od aktualnej sytuacji klinicznej.
  • Zastosowania profilaktycznej, empirycznej, antybiotykoterapii lekiem o możliwie szerokim spektrum działania (między innymi na Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Klebsiella, Streptococcus) w dawce jak w zakażeniu. Po uzyskaniu wyniku badania bakteriologicznego stosowana antybiotykoterapia powinna zostać zweryfikowana.
 

W przypadku odpływania płynu owodniowego przed ukończeniem 22 6/7 tygodnia ciąży niezbędne jest poinformowanie kobiety o ograniczonych szansach dziecka na przeżycie i jego prawidłowy rozwój. Postępowanie powinno zależeć od aktualnej sytuacji klinicznej, zaawansowania ciąży, decyzji pacjentki. Niezależnie od podjętej przez kobietę decyzji powinna być ona odnotowana w dokumentacji medycznej i poświadczona przez pacjentkę i lekarza specjalistę w zakresie położnictwa i ginekologii. Od 23 0/7 tygodnia ciąży w przypadku braku zagrożenia dla życia i zdrowia matki ciąża powinna być kontynuowana. Pacjentka powinna być hospitalizowana zgodnie z zasadami trójstopniowej opieki perinatalnej."

Jednocześnie Minister Zdrowia Adam Niedzielski poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o bieżące monitorowanie w całym kraju wszelkich sytuacji, w których zagrożone może być zdrowie i życie kobiety w ciąży.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama