reklama

Kutno nieznane: Rząd powstańczy w Kutnie

Opublikowano:
Autor:

Kutno nieznane: Rząd powstańczy w Kutnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaCzy Kutno było kiedyś „stolicą” Polski? To na pierwszy rzut oka nieco dziwne pytanie nie jest jednak pozbawione sensu, bo w czasie powstania styczniowego w budynku dawnej „Nowej oberży” znajdowało się siedziba Tymczasowego Rządu Narodowego. To mało znane i niewykorzystanie promocyjne, wydarzenie opisujemy w kolejnym odcinku „Kutna Nieznanego”.

Powstanie w regionie kutnowskim zaczynało się podobnie jak w całej Polsce. Działania powstańcze poprzedzone były manifestacjami patriotycznymi, procesjami i nabożeństwami, w których mieszkańcy uczestniczyli bardzo licznie. Działania te organizowali księża T. Światłowski oraz S. Jabłoński. W tym samym czasie organizowano w konspiracji wojska powstańcze do których chętnie wstępowali zarówno ziemianie jak i okoliczne chłopstwo.

Działania wojenne rozpoczęły się w regionie od ataku na Żychlin. W nocy z 22 na 23 stycznia wojska dowodzone przez naczelnika Józefa Żeglińskiego przeprowadziły udany manewr oswobodzenia Żychlina, jednak po kilku dniach musiały się wycofać pod naporem wojsk rosyjskich. Tej samej nocy do Kutna przybyli członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego i zajęli budynek "Nowej Oberży"...

Pełny artykuł o tym, jak wyglądało Powstanie Styczniowe na Ziemi kutnowskiej już w najbliższych "Wiadomości Kutnowskich".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE