- Prezentujemy nietypowy ranking. Nie odnosi się on – przynajmniej bezpośrednio – ani do wskaźników finansowych, ani do wyników wyborów czy składu organów samorządowych. Przyglądamy się jednak zjawisku bardzo ważnemu dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych – depopulacji oraz starzenia się ludności – komentują autorzy rankingu, Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.
W rankingu skupiono się na zmianach liczby ludności w latach 2004–2020. Zmiany te wyrażane są w zestawieniach w procentach początkowej liczby mieszkańców.
- Trzeba od razu zaznaczyć, że bieżące rejestry ludności obarczone są pewnym błędem, być może więc wyniki zakończonego niedawno Narodowego Spisu Powszechnego wprowadzą korekty do prezentowanych przez nas zestawień. Drugą trudnością, z jaką zetknęliśmy się przygotowując ranking, były zmiany granic gmin. W objętym badaniem okresie znacznemu rozszerzeniu uległy na przykład granice Rzeszowa, Zielonej Góry czy Opola, ale także niektórych innych miast – podkreśla „Wspólnota”
W rankingu miast powiatowych na 14 miejscu w skali kraju znalazło się Kutno. Według rankingu naszemu miastu ubyło 9,99 proc. mieszkańców. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Kamienna Góra z województwa dolnośląskiego (-14,26 proc.).
Sąsiadująca z Kutnem Łęczyca uplasowała się na 4. miejscu (-11,59 proc.). Jeśli chodzi o nasze województwo to wyżej od Kutna znalazły się również Pabianice – 10. miejsce ze stratą mieszkańców wynoszącą 10,33 proc.
Ostatnie miejsce w kat. miast powiatowych zajęło Piaseczno (woj. mazowieckie). Przybyło tam ponad 45 proc. mieszkańców.
W kategorii innych miast na 21. miejscu znalazł się Żychlin (-12,11 proc.). Krośniewice uplasowały się na 52. pozycji z wynikiem -10,06 proc. Pierwsze miejsce zajął Hel z woj. pomorskiego (-22,34 proc.), a ostatnie – czyli 267. miejsce – przypadło Kórnikowi (woj. wielkopolskie), któremu przybyło prawie 87 proc. mieszkańców.
Jeśli natomiast chodzi o miasta wojewódzkie – największą ilość mieszkańców straciła Łódź (-13,15 proc.). Drugie miejsce zajęły Katowice (-9,17 proc.), a trzecie Kielce (-7,66 proc.). Warszawa znalazła się na przedostatnim miejscu (+5,98 proc.), a za jej plecami znalazł się Rzeszów (+10,22 proc.).
„Wspólnota” przyjrzała się też gminom wiejskim. Tutaj Gmina Kutno może mówić o wzroście liczby mieszkańców, który wyniósł 4,35 proc. Dało to 1030. miejsce. Ostatnie – 1532 miejsce – przypadło wielkopolskiej Gminie Komorniki (+136,11 proc.), a pierwsze miejsce podlaskiej Gminie Dubicze Cerkiewne ( -26,63 proc.).
Jak wypadły pozostałe gminy z pow. kutnowskiego? Cały ranking znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.