Reklama

Reklama

Kutno w czołówce miast, które straciły najwięcej mieszkańców [RANKING]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Kutno w czołówce miast, które straciły najwięcej mieszkańców [RANKING] - Zdjęcie główne

Sporządzono ranking, który wuzględnia wzrost luc spadek liczy mieszkańców. Jak wypadło Kutno? | foto poglądowe-archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” sporządziło ranking zmian demograficznych w latach 2004–2020. Sklasyfikowano tam m.in. miasta powiatowe i mniejsze miasteczka. W pierwszej z wymienionych kategorii wysoko znalazło się Kutno, w drugiej – także na czołowych pozycjach – znajdziemy Żychlin i Krośniewice.

Reklama

- Prezentujemy nietypowy ranking. Nie odnosi się on – przynajmniej bezpośrednio – ani do wskaźników finansowych, ani do wyników wyborów czy składu organów samorządowych. Przyglądamy się jednak zjawisku bardzo ważnemu dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych – depopulacji oraz starzenia się ludności – komentują autorzy rankingu, Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

W rankingu skupiono się na zmianach liczby ludności w  latach 2004–2020. Zmiany te wyrażane są w zestawieniach w procentach początkowej liczby mieszkańców. 

- Trzeba od razu zaznaczyć, że bieżące rejestry ludności obarczone są pewnym błędem, być może więc wyniki zakończonego niedawno Narodowego Spisu Powszechnego wprowadzą korekty do prezentowanych przez nas zestawień. Drugą trudnością, z jaką zetknęliśmy się przygotowując ranking, były zmiany granic gmin. W objętym badaniem okresie znacznemu rozszerzeniu uległy na przykład granice Rzeszowa, Zielonej Góry czy Opola, ale także niektórych innych miast – podkreśla „Wspólnota”

W rankingu miast powiatowych na 14 miejscu w skali kraju znalazło się Kutno. Według rankingu naszemu miastu ubyło 9,99 proc. mieszkańców. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Kamienna Góra z województwa dolnośląskiego (-14,26 proc.).

Sąsiadująca z Kutnem Łęczyca uplasowała się na 4. miejscu (-11,59 proc.). Jeśli chodzi o nasze województwo to wyżej od Kutna znalazły się również Pabianice – 10. miejsce ze stratą mieszkańców wynoszącą 10,33 proc.

Ostatnie miejsce w kat. miast powiatowych zajęło Piaseczno (woj. mazowieckie). Przybyło tam ponad 45 proc. mieszkańców.

W kategorii innych miast na 21. miejscu znalazł się Żychlin (-12,11 proc.). Krośniewice uplasowały się na 52. pozycji z wynikiem -10,06 proc. Pierwsze miejsce zajął Hel z woj. pomorskiego (-22,34 proc.), a ostatnie – czyli 267. miejsce – przypadło Kórnikowi (woj. wielkopolskie), któremu przybyło prawie 87 proc. mieszkańców.

Jeśli natomiast chodzi o miasta wojewódzkie – największą ilość mieszkańców straciła Łódź (-13,15 proc.). Drugie miejsce zajęły Katowice (-9,17 proc.), a trzecie Kielce (-7,66 proc.). Warszawa znalazła się na przedostatnim miejscu (+5,98 proc.), a za jej plecami znalazł się Rzeszów (+10,22 proc.).

„Wspólnota” przyjrzała się też gminom wiejskim. Tutaj Gmina Kutno może mówić o wzroście liczby mieszkańców, który wyniósł 4,35 proc. Dało to 1030. miejsce. Ostatnie – 1532 miejsce – przypadło wielkopolskiej Gminie Komorniki (+136,11 proc.), a pierwsze miejsce podlaskiej Gminie Dubicze Cerkiewne ( -26,63 proc.).

Jak wypadły pozostałe gminy z pow. kutnowskiego? Cały ranking znajdziesz TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy