Reklama

Reklama

Kutnowskie lata 60. Zobacz archiwalne fotografie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 23 mar 2022 18:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś za pomocą starych fotografii przyjrzymy się naszemu miastu w latach 60. XX wieku. Co wówczas działo się w Kutnie? Jak zmieniły się popularne miejsca w "Mieście Róź"? Sprawdzamy.

Reklama

Kutnowskie lata 60. Co wówczas działo się w mieście?

Jesteście ciekawi, jak bardzo zmieniło się Kutno przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Sprawdzicie to w naszej galerii, gdzie znajdziecie archiwalne zdjęcia z historii miasta wraz z datami ich wykonania. Fotografie pochodzą ze strony fotopolska.eu.

Jeśli zastanawiacie się, jak wyglądało Kutno w innych okresach, zapraszamy do zapoznania się z tymi artykułami:

Co działo się w Kutnie w latach 60.?

Zanim przejdziemy do dzisiejszego tematu, czyli lat 60., warto przyjrzeć się okresowi tuż po zakończeniu II wojny światowej. 

2 listopada 1949 roku na placu 19 stycznia został zbudowany pomnik Braterstwa Polsko-Radzieckiego, przedstawiający dwóch żołnierzy: Armii Czerwonej i LWP podających sobie dłonie. Już po wybudowaniu pomnika dochodziło do różnych kontrowersyjnych sytuacji, m.in. licealiści polali go farbą i w części zniszczyli. 

Kutno, ze względu na rozwiniętą sieć szlaków drogowych i kolejowych, przyciągało wielu inwestorów. Obok wielu gałęzi przemysłu kutnowskiego, kluczowe miejsce zajmował przemysł elektroniczny. W 1957 powstały Zakłady Podzespołów Radiowych Miflex, które zatrudniały ponad 3 tysiące osób. 

W 1964 roku otwarto Zespół Szkół nr 1. W otwarciu brała udział siostra Jurija Gagarina (patrona szkoły).

W 1968 założono Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. Jego założycielem był Kazimierz Jóźwiak, choreograf i kierownik, a jednocześnie dyrektor Domu Kultury. Zespół wystawił osiem programów opartych na folklorze kutnowskim, które prezentował na wielu krajowych i zagranicznych scenach.

W 1969 roku w dawnej Kaplicy Mniewskich otwarto ekspozycję przedstawiającą bohaterów i przebieg Bitwy nad Bzurą. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy