reklama
reklama

Tragedia Żydów z kutnowskiego getta. Zobacz archiwalne fotografie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Getto w Kutnie było jednym z pierwszych gett żydowskich utworzonych przez władze niemieckie. Na terenie cukrowni „Konstancja” stłoczono wówczas około 8 tysięcy ludzi. Większość z nich została później przewieziona do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie śmierć poniosło 6 tysięcy żydowskich mieszkańców Kutna.
reklama

Getto w Kutnie – początki 

Getto znajdowało się na terenie dawnej cukrowni „Konstancja” przy ulicy Adama Mickiewicza. Akcja przesiedlenia tam ludności żydowskiej została przeprowadzona 15 czerwca 1940 roku i objęła ok. 8 tysięcy osób. 

W dniu otwarcia getta Polakom zakazano opuszczać mieszkania, natomiast Żydzi musieli zabrać cały dobytek i udać się do fabryki. Przy drodze stali niemieccy żołnierze i SS-mani, którzy ich poganiali i katowali.

Tragiczne warunki, choroby i głód

Żydów umieszczono w pięciu budynkach mieszkalnych. Warunki sanitarne i mieszkalne były tam wręcz tragiczne - na tak dużą liczbę osób przypadały tylko trzy ubikacje i jedno ujęcie wody. Ludność zamknięta w getcie cierpiała w wyniku braku żywności, opału i ze względu na warunki sanitarne sprzyjające epidemiom tyfusu i gruźlicy. Już pierwszego dnia pobytu kilka osób zmarło na atak serca.

Jedyną żywnością dla osób zamieszkujących getto były małe ilości ziemniaków i chleba. Ich ceny były natomiast bardzo wygórowane. Prawdziwy koszmar Żydów zaczął się jednak zimą, ze względu na brak drewna na opał. Aby uzyskać trochę ciepła palono meble, rusztowania, belki itp. Ludzie umierali z zimna, głodu i szerzących się epidemii.

Likwidacja getta

Likwidację getta rozpoczęto 19 marca 1942 roku od eksterminacji starszyzny żydowskiej, kończąc na funkcjonariuszach policji żydowskiej. Następnie przetransportowano ludzi ciężarówkami na stację kolejową w Kole, skąd pociągami przewieziono ich do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Tam śmierć poniosło 6000 żydowskich mieszkańców Kutna.

W tym samym roku Niemcy wysadzili w powietrze osiemnastowieczną synagogę. 

W galerii zdjęć do artykułu znajdziecie archiwalne fotografie z kutnowskiego getta pochodzące ze strony fotopolska.eu.

Więcej zdjęć z historii Kutna zobaczycie m.in. tutaj:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama