Reklama

Reklama

Najbogatsze gminy w województwie łódzkim. Kutno w czołówce rankingu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI

Najbogatsze gminy w województwie łódzkim. Kutno w czołówce rankingu - Zdjęcie główne

Kutno znalazło się w czołówce najbogatszych gmin w województwie łódzkim | foto archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutno znalazło się w czołówce najbogatszych gmin w województwie łódzkim - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Spośród 177 gmin w regionie nasze miasto znalazło się w pierwszej dwudziestce rankingu. Gorzej od nas wypadają m.in. Łódź, Zgierz, Skierniewice czy Pabianice. 

Reklama

Z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźników dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2023 r. (tzw. wskaźnik G) wynika, że liderem pod względem dochodów w całej Polsce jest gmina Kleszczów z woj. łódzkiego. Na jednego mieszkańca przypadło tam 32 477 zł. 

My postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak na tle województwa wypadło Kutno i pozostałe gminy powiatu kutnowskiego. Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tzw. janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2022 r. Chodzi m.in. o dochody z tytułu opłat (np. eksploatacyjnej) i podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego, a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Otóż Miasto Kutno znalazło się na 19. miejscu spośród 177 gmin w województwie łódzkim. Dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą tu 2 654,41 zł. Jak to wygląda w pozostałych gminach w naszym powiecie?

Gmina Krzyżanów - 2 430, 99 zł na osobę,

Gmina Kutno - 1 848 66 zł na osobę,

Gmina Dąbrowice - 1 847, 91 zł na osobę, 

Gmina Bedlno - 1 838, 02 zł na osobę,

Gmina Żychlin - 1 683, 70 zł na osobę,

Gmina Krośniewice - 1 544, 14 zł na osobę,

Gmina Nowe Ostrowy - 1 519, 90 zł na osobę,

Gmina Strzelce - 1 501, 85 zł na osobę,

Gmina Oporów - 1 349, 48 zł na osobę,

Gmina Łanięta - 1 227, 78 zł na osobę.

Które gminy z naszego województwa znalazły się na szczycie? Niekwestionowanym triumfatorem zestawienia jest wspomniany wyżej Kleszczów (pow. bełchatowski) z dochodem 32 477 zł na osobę, na drugim miejscu uplasowały się Sulmierzyce (pow. pajęczański) z dochodem 8 763,88 złotych na osobę, a na trzecim Rząśnia (pow. pajęczański) z dochodem 7 928,99 zł na osobę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiadomości Piotrków Trybunalski na www.Trybunalski.pl

Na drugim biegunie rankingu wylądowały natomiast Świnice Warckie (pow. łęczycki) z dochodem 1081,88 zł na osobę, Drzewica (pow. opoczyński) z 1089,83 zł oraz Biała (pow. wieluński) z 1092,82 zł na jednego mieszkańca.

Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencje, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

Info: Ministerstwo Finansów/Serwis Samorządowy/własne

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy