Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia mamy prawo udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest przedłużeniem pracy lekarza POZ – pomoc jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Dyżurujący lekarz udziela porad: w poradni, telefonicznie lub w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta.
Dla mieszkańców powiatu kutnowskiego świadczenia w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizuje Kutnowski Szpital Samorządowy. Numer telefonu: 24 3880371.
W całym województwie łódzkim znajduje się 28 takich punktów. Ich pełny wykaz znajdziesz na stronie internetowej łódzkiego NFZ.
Gdzie jeszcze szukać pomocy?
- pogotowie i numer alarmowy – jeśli masz objawy sugerujące bezpośrednie zagrożenie życia, dzwoń pod numer 999 lub 112
- szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć – tu zgłoś się, gdy zagrożone jest Twoje życie lub zdrowie
- teleplatforma pierwszego kontaktu – tu znajdziesz podstawową pomoc medyczną wieczorami i w nocy (od poniedziałku do piątku, między godzinami 18.00 a 8.00 rano oraz w weekendy i święta), wystarczy, że zadzwonisz pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnisz formularz online
- Telefoniczna Informacja Pacjenta - pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, jak skontaktować się ze szpitalem czy punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Święta za granicą
Wyjeżdżając na święta za granicę warto mieć ze sobą kartę EKUZ - Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki EKUZ w nagłych przypadkach możemy skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria).
Osoba posiadająca EKUZ ma prawo do świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia w trakcie tymczasowego pobytu w danym kraju. O zakresie świadczeń decyduje lekarz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.