reklama
reklama

Zabytkowy dwór spod Krośniewic przeniesiony do Gniezna. Odzyskał dawny blask

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przez dziesięciolecia zaniedbywany, odsprzedawany z rąk do rąk, w końcu opuścił rodzinne strony i ma się świetnie. Barokowy dwór z XVIII wieku, który jeszcze nie tak dawno był architektoniczną ozdobą Miłonic pod Krośniewicami, obecnie cieszy oczy mieszkańców Gniezna. Jaka jest jego historia? Czemu został przeniesiony?
reklama

Dwór w Miłonicach powstał ok. 1750-1760 roku. Był to budynek z bali modrzewiowych o konstrukcji zrębowej, prawdopodobnie w dwudziestoleciu międzywojennym oszalowany deskami, na podmurówce z kamienia i cegły.

Od XV do XVIII w. Miłonice należały do rodziny Miłońskich, a pod koniec osiemnastego stulecia jego właścicielem był Jan Brochocki. Od tamtego czasu dwór kilkukrotnie zmieniał swojego właściciela. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano, w wyniku czego dwór przeszedł na własność Urzędu Gminy Krośniewice. Zabytkowy budynek zamieniono na mieszkania lokatorskie i siedzibę Gromadzkiej Biblioteki Publicznej. Dwór został wyremontowany, jednak w okresie PRL-u i latach 90' jego stan zancząco podupadł, a budynek stopniowo popadał w ruinę. 

Dopiero w 2010 roku gmina sprzedała obiekt za 25 tys. złotych panu Januszowi Dąbrowiczowi, który następnie odsprzedał dwór miłośnikowi historii z wielkopolski, panu Szymonowi Fabisiakowi. Budynek został rozebrany i przeniesiony do Gniezna na ulicę Zamiejską.

Jak mówił wówczas dyrektor krośniewickiego muzeum, zabytek tej klasy to unikat, a jego brak to strata nie tylko dla Krośniewic, ale i całego powiatu. Nowy właściciel obiecywał jednak, że dworek będzie doprowadzony do stanu z czasów swej świetności - tak, aby mógł cieszyć miłośników XVIII-wiecznej architektury. I wygląda na to, że Pan Fabisiak słowa dotrzymał. 

Jak donoszą serwisy historyczne i lokalne media z Wielkopolski, dwór z Miłonic nabrał nowego blasku i znów zachwyca. Właściciel systematycznie wnioskuje o wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków”. W 2017 r. z MKiDN otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł, które przeznaczył na remont elewacji. Ponowne wsparcie finansowe, również w kwocie 100 tys. zł, przyznano w 2018 r. oraz w 2021 r., dzięki czemu właściciel m.in. odnowił dach, a także wyremontował ściany, strop, dwa szczyty i ganek. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama