Reklama

Reklama

"To mogła być każda z nas": kilkadziesiąt osób w centrum Kutna zaprotestowało ws. aborcji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Śmierć 30-letniej Izabeli w szpitalu powiatowym w Pszczynie wywołała duże poruszenie wśród opinii publicznej. Od początku tygodnia w całej Polsce trwają protesty przeciwko zaostrzonemu w październiku ubiegłego roku prawu aborcyjnemu. Kilkutysięczne demonstracje odbyły się wczoraj w największych polskich miastach, dziś także Kutno zamanifestowało swój sprzeciw.

Reklama

O śmierci kobiety poinformowała 30 października Jolanta Budzowska, radczyni prawna reprezentująca rodzinę zmarłej. Izabela zmarła 22 września, będąc w 22. tygodniu ciąży. 

Jak pisze w mediach społecznościowych Kutnowska Społeczna Rada Kobiet, 30-latka trafiła do szpitala w Pszczynie po tym jak odeszły jej wody płodowe. Mimo, że u płodu stwierdzono wcześniej wady rozwojowe, pacjentce odmówiono aborcji. Lekarze mieli wstrzymać się z usunięciem ciąży, aż serce dziecka przestanie bić. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. 

Po tym, jak informacje te trafiły do przestrzeni publicznej, w wielu miastach w Polsce ludzie wyszli na ulice, by po raz kolejny zaprotestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., w wyniku którego przepisy prawa aborcyjnego zostały zaostrzone. Demonstracja odbyła się w Mieście Róż także w ubiegły wtorek. Garstka osób wzięła wtedy udział w cichym marszu i zapaliła znicze pod biurem poselskim Tadeusza Woźniaka. 

Dziś stało sie podobnie, z tym, że skala wydarzenia była dużo większa. W Kutnie swoje niezadowolenie zamanifestowało kilkadziesiąt osób, które spotkało się na placu Piłsudskiego, a następnie udało się pod biura posła Tadeusza Woźniaka oraz wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego

Protestującym przewodziła Martyna Stasiak, asystentka posłanki Agnieszki Hanajczyk i wiceprzewodnicząca miejskiego koła Platformy Obywatelskiej w Kutnie, oraz Sebastian Walczak, kutnowski działacz Nowej Lewicy. Zgromadzeni zapalili pod biurami poselskimi znicze ku pamięci zmarłej 30-latki, przypominające też o ubiegłorocznej decyzji TK. Nie zabrakło na nich haseł "Ani jednej więcej" czy "Siostra, przyjaciółka, matka". 

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia opublikowało dziś komunikat odnoszący się do właściwego postępowania lekarzy w sytuacjach podobnych do tej, jaka miała miejsce w Pszczynie. Minister Adam Niedzielski poprosił również prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o bieżące monitorowanie wszelkich sytuacji, w których zagrożone może być zdrowie i życie kobiet w ciąży. Więcej o tym pisaliśmy w artykule Dziś w Kutnie protest „Ani jednej więcej”. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z protestu, które znajdziecie w galerii. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE