Reklama

Reklama

Tomasz Rzymkowski o powrocie przysposobienia obronnego. Co wiadomo w kwestii nauki strzelania?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. archiwum

Tomasz Rzymkowski o powrocie przysposobienia obronnego. Co wiadomo w kwestii nauki strzelania?  - Zdjęcie główne

Tomasz Rzymkowski o powrocie przysposobienia obronnego. Co wiadomo w kwestii nauki strzelania? | foto fot. archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 1 września do szkół podstawowych i ponadpodstawowych powracają elementy przysposobienia obronnego. Zajęcia te odbędą się w ramach edukacji dla bezpieczeństwa. Czego możemy się na nich spodziewać? Rąbka tajemnicy uchylił pochodzący z Kutna wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Reklama

Przysposobienie obronne wraca do szkół 

O powrocie przysposobienia obronnego do polskich szkół w nowym roku szkolnym informowaliśmy wcześniej na łamach naszego portalu: Przysposobienie obronne wraca do szkół. W programie m.in. nauka strzelania i pierwszej pomocy. Niedawno głos w tej sprawie zabrał Tomasz Rzymkowski, który zdradził, co dokładnie znajdzie się w nowej podstawie programowej. 

- W programie znajdą się wszelkie elementy związane z tzw. obroną cywilną, m.in. umiejętność odczytywania sygnałów alarmowych. Musimy wiedzieć, co robić i gdzie się udać w sytuacji, kiedy słyszymy alarm dotyczący obrony przeciwlotniczej i tego, że może być atak bombowy na dane miasto – mówił. 

Uczniowie będą się także uczyć udzielania pierwszej pomocy. Wiceminister zaznaczył jednak, że intensywniej niż ma to miejsce w tym momencie. Ponadto poznają zagadnienia dotyczące obsługi maski gazowej, co zdaniem Rzymkowskiego jest „wbrew pozorom bardzo poważnym zagadnieniem”.

Co z nauką strzelania? 

Minister Czarnek kilka tygodni temu zapowiedział, że w programie zajęć znajdzie się również nauka strzelania i obchodzenia się z bronią, „po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie”. 

Których uczniów będzie to dotyczyć? 

- Strzelectwo będzie dotyczyć przede wszystkim uczniów szkół ponadpodstawowych. Przedmiot EDB jest również w ostatniej klasie szkoły podstawowej, ale my byśmy chcieli wprowadzić to wyłącznie na poziomie szkół ponadpodstawowych, aby przede wszystkim młodzi ludzie byli na strzelnicach, aby mieli kontakt z instruktorem strzelectwa, by im wytłumaczył typy broni jakimi dysponuje strzelec, który ma pozwolenie na broń, ale również możliwość takiego sportowego postrzelania z broni – mówił Tomasz Rzymkowski. 

Na tę chwilę nie wiadomo, jak często uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach na strzelnicach. Wiceminister podkreśla, że wszystko zależy od infrastruktury, jaką dysponuje dana miejscowość. 

- Tych strzelnic z pewnością jest za mało w Polsce, ale mam nadzieję, że agresja rosyjska na Ukrainę spowoduje, że strzelnice znacznie częściej będą powstawały w różnych miejscowościach w Polsce i dostęp do nich będzie znacznie większy. Im więcej strzelnic będzie, tym częściej ta młodzież w mojej ocenie powinna uczestniczyć w tych zajęciach. Nawet nie tylko w ramach zajęć szkolnych, ale również rozwoju sportu, jakim jest strzelectwo, w którym my Polacy jesteśmy bardzo utytułowani – tłumaczył Rzymkowski. 

Poniżej zamieszczamy cały wywiad, opublikowany na Facebooku Tomasza Rzymkowskiego.

Co sądzicie o powrocie do szkół elementów przysposobienia obronnego? Jakie jest Wasze zdanie odnośnie zajęć na strzelnicach?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy