Reklama

Reklama

Gmina podpisała niekorzystną umowę ws. odpadów? Mieszkańcy złożyli petycję, urząd odpiera zarzuty

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Gmina podpisała niekorzystną umowę ws. odpadów? Mieszkańcy złożyli petycję, urząd odpiera zarzuty - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Kutno złożyli petycję ws. niekorzystnej ich zdaniem umowy dotyczącej wywozu odpadów | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Warunki gospodarowania odpadami stały się kością niezgody między władzami gminy Kutno a częścią mieszkańców, niezadowolonych z aktualnych regulacji. Kwestią sporną są nie tylko obowiązujące opłaty, ale i organizacja wywozu bioodpadów. Gmina nie zgadza się jednak z zarzutami i zapewnia, że na bieżąco analizuje rozwiązania, które wydają się najlepsze dla mieszkańców.

Reklama

15 lutego mieszkańcy złożyli w urzędzie gminy Kutno petycję, w związku niekorzystną ich zdaniem umową, zawartą pomiędzy Gminą Kutno a firmą Pre-Zero.

- Coroczny wzrost cen, nie jest równoznaczny z podniesieniem jakości oferowanych usług. Sąsiednie gminy mają dużo lepszą ofertę. Harmonogram wywozu odpadów przewiduje wywóz bioodpadów trzy razy w roku, co zmusza mieszkańców do magazynowania sporych ilości śmieci przez dłuższy czas i tworzenia w tym celu specjalnego miejsca na przechowywanie. Bardzo wielu mieszkańców nie ma warunków do tworzenia przydomowych kompostowników. W takiej sytuacji Urząd Gminy proponuje wywóz nadwyżki odpadów we własnym zakresie, co wydaje się być ponurym żartem, gdyż nie każdy dysponuje półciężarówką, którą mógłby wykorzystać - twierdzą mieszkańcy. 

Jak przedstawiają się warunki wywozu odpadów, będące przedmiotem sporu? 2 grudnia 2021 r. rada gminy Kutno ustaliła miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 38,00 zł. Z części stanowiącej 25% oplaty zwolniono właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym. Gmina zaznacza, że stawka w tym przypadku wynosi 28,50 zł, jest więc niższa od tej obowiązującej w 2021 r. o 3,70 zł. 

- Ustalona stawka jest wynikiem przeprowadzonego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Kutno. W przetargu uczestniczyła tylko jedna firma. Opłaty zebrane od mieszkańcow, w ustalonych przez radę gminy Kutno w ostatnich dwóch latach stawkach, nie pokrywają rzeczywistych kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. Gmina ze środków niepochodzących z opłat za gospodarowanie odpadami pokrywa część tych kosztów. Środki Gminy Kutno przeznaczone na pokrycie kosztów za odbiór i zagospodarowanie odpadów mogłyby być skierowane na ważne zadania inwestycyjne Gminy Kutno, np. budowę i remonty dróg czy budowę kanalizacji sanitarnych itp. - odpowiada urząd. 

Jak czytamy w wyjaśnieniu, ustalona w harmonogramie częstotliwość odbioru bioodpadów wynika przede wszystkim z "promowania zasady kompostowania bioodpadów". 

- Już w ubiegłym roku zostało podjętych szereg działań zachęcających naszych mieszkańców do kompostowania bioodpadów, wskazując korzyści wynikające z faktu ich kompostowania, poczynając od korzyści finansowych poprzez wskazanie zalet wykorzystywania kompostu do nawożenia własnych ogrodów. Na stronie internetowej gminy zamieściliśmy film instruktażowy ukazujący korzyści, wskazując jak we własnym zakresie wykonać kompostownik. Bioodpady, które stanowią 25% wszystkich odpadów zebranych z terenu gminy Kutno, mogą być z powodzeniem kompostowane przez mieszkańców na własnych nieruchomościach - przekonuje gmina.  

W bieżącym roku gmina Kutno wydzieliła z frakcji bioodpadów, odpady kuchenne biodegradowalne. W przypadku właścicieli nieposiadających kompostownika i którzy nie deklarują ich posiadania, odpady kuchenne są odbierane (podobnie jak w innych gminach) co 3 tygodnie w okresie od kwietnia do paździenika i co 4 tygodnie w pozostałych miesiącach. 

Urząd przypomina, że właściciele nieruchomości, którzy nie kompostują bioodpadów, mogą każdą ich ilość dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych utworzonego dla gminy Kutno, w Kutnie przy ul. Łąkoszyńskiej 127.

- W celu ograniczenia ilości zbieranych bioodpadów, a tym samym możliwość obniżenia kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów przedstawiliśmy koszystne dla mieszkańców rozwiązanie problemu nadmiernej i stale zwiększającej się ilości bioodpadów zbieranych z terenu gminy Kutno. Nie bieżąco analizujemy skutki podjętych decyzji i wyciągać będziemy wnioski dotyczące dalszych usprawnień systemu gospodarowania odpadami. 

Ewentualnych zmian w kwestii gospodarowania odpadami można się spodziewać na początku przyszłego roku, po podpisaniu nowej umowy z wykonawcą.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy