Kutno w latach 70. i 80. Co wówczas działo się w mieście?
Mimo iż od tego czasu nie minęło aż tak wiele lat, niektóre miejsca w naszym mieście wyglądały wówczas zupełnie inaczej niż obecnie. Zobaczycie to w galerii, gdzie zamieściliśmy archiwalne zdjęcia Kutna z tamtego okresu wraz z datami ich wykonania. Fotografie pochodzą ze strony fotopolska.eu.
Chcecie zobaczyć, jak wyglądało miasto jeszcze wcześniej? Zapraszamy do zapoznania się z tymi artykułami:
- Poznajecie te miejsca? Tak wyglądało Kutno na zdjęciach sprzed 100 lat [FOTO]
- Kutno na starych fotografiach. Jak wyglądało miasto w latach 20. i 30.? [FOTO]
- Kutno w czasie II wojny światowej. Zobacz, jak wyglądało [ZDJĘCIA]
- Tragedia Żydów z kutnowskiego getta. Zobacz archiwalne fotografie [ZDJĘCIA]
- Kutnowskie lata 60. Zobacz archiwalne fotografie [ZDJĘCIA]
O jakich wydarzeniach z okresu lat 70. i 80. warto pamiętać?
W 1971 roku w dawnym ratuszu przy placu Piłsudskiego otwarto Muzeum Regionalne.
W 1972 zaczęto przeszukiwać dawne dokumenty, w celu odnalezienia właściciela zagrażającego zawaleniem pałacyku, na rogu pl. Piłsudskiego. Okazało się, że budynek był Pałacem Podróżnym Augusta III Sasa. Dokumenty wskazywały też na przebywanie tam Napoleona Bonaparte w czasie jego pobytu w Księstwie Warszawskim.
W 1975 miasto włączono do nowo utworzonego województwa płockiego. Znajdowało się w nim przez następne 23 lata. W tym samym roku powiat kutnowski został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy.
Święto Róży zorganizowano po raz pierwszy w 1975 roku pod nazwą Kutnowski Jarmark Różany. Organizatorami imprezy byli Kazimierz Jóźwiak oraz Bolesław Wituszyński. Od początku istnienia stanowi ona centrum wydarzeń kulturalnych Kutna.
28 grudnia 1982 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Szpitala, kierowanego przez Franciszka Sienkiewicza, doszło do oficjalnego otwarcia Szpitala Miejskiego im. Doktora Antoniego Troczewskiego (szpital po wojnie aż do tego roku nosił imię Ludwika Rydygiera, a oddziały były rozlokowane po całym mieście). Był przeznaczony na 610 łóżek, a łączna powierzchnia jego pomieszczeń wynosiła 24 tysiące m². W otwarciu była obecna córka doktora Troczewskiego, Helena Troczewska-Pique, uczestniczka powstania warszawskiego, odznaczona Krzyżem Zasługi. Dokonała ona odsłonięcia portretu swojego ojca.
W 1984 roku odsłonięto tablicę poświęconą małżeństwu Wardów, Malwinie i Wincentemu, działaczom KPP i współtwórcom Związku Zawodowego Robotników Rolnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.